“Πάγωσε” το φαβορί Πολωνία, νίκη έκπληξη για τη Σλοβακία!

Σε ένα ματς που το αουτσάιντερ έφυγε με το διπλό, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν βοήθησε την Πολωνία και το τελικό 1-2 έδωσε στην Σλοβακία το τρίποντο ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο EURO.

Η Πολωνία μπήκε με όρεξη στον αγώνα στην Αγία Πετρούπολη και στο πρώτο δεκάλεπτο φαινόταν να πατά πολύ πιο καλά από την Σλοβακία στο γήπεδο.
Ωστόσο, σύντομα οι ισορροπίες ανετράπησαν και οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν τον αέρα των “λευκών αετών” και πήραν πολλά μέτρα στο γήπεδο.
Δημιουργούσαν γρήγορες φάσεις και άνοιγαν την μπάλα από τα πλαϊνά κάνοντας πιο δύσκολο το μαρκάρισμά τους.

Οι “εκπρόσωποι” κράτησαν τον Λεβαντόφσκι σε χαμηλό τέμπο κάτι που φάνηκε από τη δυσκολία ανάπτυξης της επιθετικής γραμμής της Πολωνίας.

Στο 26ο λεπτό μια πολύ όμορφη φάση για τους Σλοβάκους εκτυλίχθηκε σε γκολ με τη συνδρομή του τερματοφύλακα της Πολωνίας, Στσέσνι.
Συγκεκριμένα, ο Ρόμπερτ Μακ εκτέλεσε ένα πολύ όμορφο σουτ στην κλειστή του γωνία, ο Στσέσνι προσπάθησε να αποκρούσει, ωστόσο, τελικά βρήκε την μπάλα και χρεώθηκε αυτογκόλ βάζοντας τους Πολωνούς με την πλάτη στον τοίχο.

Στο 42′ ένα καταπληκτικό κοντρόλ από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο καθώς το σουτ του πέρασε πολύ μακριά από την εστία του Ντουμπράβκα χωρίς να τον ταράξει καθόλου.

Το δεύτερο ημίχρονο τα είχε όλα. Όλη δράση που έλειπε από το πρώτο μισό, υπήρξε στα 45 λεπτά του δεύτερου μισού σητν αναμέτρηση.
Η Πολωνία έκανε φιλότιμες προσπάθειες να ανατρέψει το σκορ και μάλιστα, στο 46΄ήδη ο Λινέτι εκμεταλλευόμενος την πάσα του Ρίμπους και βρήκε δίχτυα φέρνοντας το παιχνίδι ξανά στα ίσα.
όλα όμως, ανετρέψαν όταν στο 62΄ο Κριχόβιακ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και απεβλήθη αφήνοντας την Πολωνία ξεκρέμαστη.

Ο Σκρίνιαρ στην πρώτη καλή στιγμή για την Σλοβακία στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα εντυπωσιακό γκολ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Στσέσνι “παγώνοντας” τους Πολωνούς.
Στο 85΄ο Κάρολ Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ έκανε ντεμπούτο στον αγώνα ως αντικαταστάτης του Ζιελίνσκι και μάλιστα, έκανε στο 93′ σουτ που δεν ανησύχησε τον Σλοβάκο γκολκίπερ.