Η αποβολή ήταν δώρο για… το διπλό

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με το 2-1 από την έδρα της Κοπεγχάγη και να πάρει ένα τρομερό τρίποντο.

Ο δικέφαλος του βορρά από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως ήθελε να πάρει τη νίκη και η αποβολή του πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν το καλύτερο… δώρο. Ο ΠΑΟΚ, αν και μπήκε, δυνατά στο παιχνίδι, είδε την Δανική ομάδα να αρχίζει να ανεβάζει στροφές.

Ο “δυναμισμός” της Κοπεγχάγη κόπηκε πολύ γρήγορα, μετά την αποβολή και εκεί ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά.

Μάλιστα στα πρώτα λεπτά η “ασπρόμαυρη” άμυνα και ειδικά ο Μιχαηλίδης ήταν αρκετά “κρύοι” με κάποια λάθη, που θα μπορούσαν να είχαν αποβεί μοιραία και το σκορ να είχε ανοίξει για τους γηπεδούχους

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και άρχισαν να απειλούν, με το πρώτο γκολ να έρχεται από όμορφη συνεργασία.

Ο ΠΑΟΚ κατάλαβε πως το προβάδισμα δεν… ήταν τίποτα, γι αυτό και η πίεση αυξήθηκε περισσότερο, με το δεύτερο γκολ να μην αργει να έρθει.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό, με την ομάδα της Δανία να ανεβάζει στροφές και να προσπαθεί να απειλήσει.

Ο Πασχαλάκης με… διαφορά ήταν ο καλύτερος του αγώνα στο δεύτερο μισό, καθώς οι αποκρούσεις του κράτησαν “ζωντανό’ την ομάδα του, σε κρίσιμες ευκαιρίες των Δανών.

MVP της αναμέτρησης είναι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, όπου με γκολ και ασίστ έστειλε την ομάδα του… στο προβάδισμα και το “τρέμουλο” στους αντιπάλους.

Το θέμα είναι πως το τρίποντο του ΠΑΟΚ ήταν “λουκούμι” και για τον ίδιον, αλλά και για την χώρα μας.

Η Αθλητική Δημοσιογραφία μπήκε στη ζωή μου, από μικρή ηλικία, όταν και έλεγα μικρός "Εγώ γεννήθηκα για Δημοσιογράφος". Φυσικά και οι πανελλήνιες είχαν άλλο όνειρο για μένα, γι' αυτό και με έστειλαν να διοικήσω επιχειρήσεις, αλλά δεν είχαμε τις ίδιες βλέψεις. Μια ιδιωτική σχολή βρέθηκε στο δρόμο μου και έτσι φτάσαμε στο σήμερα, όπου θα με βρείτε σε κάποια μέσα. Αυτό δεν μας αφορά και πολύ, αλλά θα τα λέμε από εδώ.